YIRCALI HOLDİNG

BEST Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş.

Yırcalı Ailesi tarafından temelleri 1966’da Balıkesir’de atılan Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş. (BEST) %100 yerli sermaye ile kurulmuş olan Türkiye’nin ilk yüksek gerilim transformatör üreticisidir. Üretimine Balıkesir Ağır Sanayi Bölgesi’ndeki tesislerinde başlayan şirketimiz, yıllar içerisinde yaptığı yatırımlar ve yüksek teknolojiyle donattığı yeni tesisleri ile bugün Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmet veriyor.

170.000 m2 üretim alanı ve 50.000 MVA üretim kapasitesi ile Türkiye ve bölgenin önde gelen transformatör üreticilerinden biri olan BEST, günümüzde üretiminin yüzde 50’den fazlasını 85’in üzerinde ülkeye ihraç ederek global bir şirkete dönüştü. Dünyanın önde gelen elektrik kurumları, demir çelik üreticileri, petrol ve gaz şirketleri, güneş ve rüzgâr enerji projeleri gibi birçok alana hizmet eden şirketimiz ihracat oranını da her sene arttırıyor.

BEST, 2010 yılında BEST Elektrik Taahhüt ve Ticaret A.Ş (BETAŞ)’i kurarak enerji müteahhitliği işine de adım atarak müşterilerine anahtar teslim çözüm ortaklığı sunmaya başladı. Böylece, başta Türkiye olmak üzere Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ da gerilim elektrik taahhüt alanında çalışmalarını sürdürüyor.

Balıkesir’de, 1974 yılından bu yana, “Yırcalı Holding” bünyesinde faaliyetine devam eden YERSA SENTETİK, uzun yıllar boyu kazanmış olduğu deneyimlerini, ülke ekonomisine katkı sağlayarak sürdürmektedir. Konuşlandığı başta Saraç Köyü olmak üzere, Kepsut ilçesi ve çevre köylerin ekonomik ve sosyal çehresini değiştiren YERSA SENTETİK, köyden kente yapılan göçün tersine çevrilmesinde, Türk ekonomisinde başrolü oynamış olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. “Yırcalı Holding” şemsiyesi altında edinmiş olduğu ve kuruluşundan bugüne ödün vermediği kurumsal etik değerleri, tüm ürün ve hizmetlerinde uyguladığı üst düzey kalite ilkesi ve insana yatırım politikası ile güven ve saygınlığın simgesi olmuştur.

Yersa Sentetik Dokuma A.Ş.

Karesi Enerji A.Ş.

Enerji sektöründeki faaliyetlerinin geçmişi 1960’lı yıllara kadar uzanan Yırcalı Grubu, Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri (BEST Trafo) ile ülkemizin elektromekanik sanayine yaptığı katkıyı elektrik üretimi alanına da yaymak amacıyla 1990’lı yıllarda itibaren hidroelektrik ve rüzgar enerjisi odaklı olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı yatırımlarına başlamıştır. Grubun elektrik üretim tesisi yatırımlarının çatı şirketi olan Karesi Enerji A.Ş. bağlı ortaklıkları ve iştirakleri üzerinden sektöre yatırım yapılmaktadır. Karesi Enerji A.Ş., Sermaye Piyasası Kurulunda kaydı bulunnan halka açık bir şirkettir.

Karesi Enerji A.Ş.’nin ENDA Enerji Holding A.Ş. ile ortak yatırımı olan Gönen HES bir YİD (Yap-İşlet-Devret) projesi olarak 1995 yılında devreye alınmış ve sözleşme süresi sonunda 2018 yılında EÜAŞ’a devir edilmiştir. Karesi Enerji A.Ş., çok ortaklı enerji yatırım şirketleri olan ENDA Enerji Holding A.Ş. ve Egenda Ege Enerji Üretim A.Ş.’de pay sahibidir. 55MW gücündeki Akhisar RES 2011 yılından beri işletmededir. 30MW gücündeki Karlıtepe RES’in 2020 yılında işletmeye alınması planlanmaktadır. EPDK’dan önlisans almış olan 30MW gücündeki Dökükdağı RES’in inşaat öncesi dönem idari izin süreçleri devam etmektedir.

Menü