AR-GE MERKEZİ

Balıkesir Yem Sanayi T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığı tarafından 27 Temmuz 2017 tarihinde Araştırma ve Geliştirme Merkezi olarak onay alan hayvancılık sektörünün ilk resmi Ar-Ge Merkezi olmuştur. Balıkesir Yem Sanayi bünyesinde bulunan bilimsel danışmanları ve üniversite sanayi işbirliği ile  Ar-Ge faaliyetlerini yürütmektedir. Geleneklerimiz arasında yer alan Ar-Ge kültürünü daha da geliştirmeyi ve faaliyetlerimizi bilimsel açıdan denetlenebilir bir resmiyete kavuşturmayı amaçlamıştır. 10 araştırmacı, 8 teknisyen ve 2 destek personeli olmak üzere 20 deneyimli personelimiz Ar-Ge Merkezimizde  istihdam edilmektedir.

Sizler için Araştırıyor ve Geliştiriyoruz…

Balıkesir Yem Sanayi Türkiye’de hayvancılık sektöründe, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı” onaylı ilk ve tek Ar-ge merkezine sahip  yem fabrikası olma ünvanını gururla taşımaya devam ediyor.

2010 yılında kurulan ve 2017 yılında Sanayi Bakanlığı onayını alan Ar-ge merkezimiz, branşında uzman araştırmacı ve teknik destek personelleri ile hayvan besleme alanında yetiştiricilerimize çözüm olacak projeleri hayata geçiriyor.

2020 yılı  verilerine göre; Türkiye’de Ar-ge’ye yatırım yapan firmalar arasında ilk 500’e giren Balıkesir Yem Sanayi Ar-ge, proje sonucu ortaya çıkan “Prot-10, Ener-10, Nötr-10, Balkız – K2 ve Robot-10” gibi özel ürünleri ile sektöründe fark yaratıyor.

Bu güne kadar neler yaptık?

Balıkesir Yem Sanayi Ar-ge merkezi, kurulduğundan beri 2’si TÜBİTAK destekli olmak üzere 41 adet ar-ge projesi , 11 adet proje çıktısı ürün, 1 adet patent ve sayısız sektörel faaliyetler ile alanında ilkleri gerçekleştiriyor.

0
Ar-Ge Projesi
0
Tübitak Destekli Proje
0
Özel Ürün
+
0
Sektörel Faaliyet

Tecrübeyi Bilim İle Harmanlıyoruz…

Sektörel Bilgi Paylaşımı

Tarım sektörü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir geçim kaynağıdır. Artan nüfus ve kaynakların azalması bu sektörü daha da önemli hale getirmektedir. Hayvancılık, insan beslenmesine hizmet etme gibi kutsal bir görev olmasının yanı sıra, birçok kişi için ekonomik bir uğraştır. Dolayısı ile karlılıkla yapılması gerekir. Bu da ancak tecrübenin bilgi ile birleştirilmesi ile olur.

Balıkesir Yem Sanayi Ar-ge olarak hayvan besleme alanında dünya üzerindeki en son gelişmeleri araştırıyor ve ürettiğimiz ürünlerle bunları sizlerle paylaşıyoruz.

Teknik Kadro

Son teknoloji ekipmanlar ile donatılan Balıkesir Yem Sanayi Ar-ge laboratuvarında üretimin her aşamasını kısa sürede kontrol ediyor, kaliteli yemi hayvanlarınız ile buluşturuyoruz.

Verdiğimiz eğitimler ile tamamı veteriner hekim ve ziraat mühendisinden oluşan teknik satış personelimizin bilgilerini güncel tutuyor, ihtiyaç duyduğunuz saha desteğini sizlere her an, en iyi şekilde sunuyoruz.

Balıkesir Yem Sanayi Ar-Ge Dijital Akademi

Balıkesir Yem Sanayi Ar-Ge en son gelişmeleri araştırıyor ve yetiştiricilerimiz ile dijital platformlarımızda paylaşarak Türk hayvancılığının gelişmesine destek veriyoruz.

Özel Ürünlerimiz Balıkesir Yem Sanayi Ar-ge Merkezi’nin mutfağından Çıkıyor!..

Üretmenin zorluğunu biliyoruz. Yetiştiricilerimize  bu zorlu yolda çözüm olacak  yenilikleri Balıkesir Yem Sanayi Ar-ge olarak tasarlıyor ve kullanımınıza sunuyoruz.

PROT 10 | Doğru Protein Kaynağınız

Kaba yemlerinizin protein oranı yetersiz mi? Aldığınız protein kaynağı hammaddelerde kalite ve temin problemleri mi yaşıyorsunuz? Yoksa yüksek verimli hayvanlarınızın protein ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşılayamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Tüm bu sıkıntılar artık problem olmaktan çıkıyor. Balıkesir Yem Sanayi Ar-ge olarak yaptığımız çalışmalar sonucu Prot-10 ürünümüzü sizler için hazırladık.

Yılın her dönemi kolayca ulaşabileceğiniz, her çuvalda %53 ham protein içeren rakipsiz ürünümüz Prot-10 protein konsantresi tamamen bitkisel kaynaklıdır. Aminoasit profili dengelenmiş olup, by-pass protein içeriği sayesinde sindirilebilirliği yüksektir. Dolayısı ile düşük oranlarda kullanımda bile maksimum fayda sağlar. Özellikle yüksek verimli süt hayvanlarının doğumdan sonraki süreçte pik verime zamanında ulaşması ve sağlıklı bir üreme performansı sergilemesini sağlar.

“Kolayca ulaşabileceğiniz güçlü protein kaynağı için doğru seçim!”

ENER 10 | Doğru Enerji Kaynağınız

Silajınız zamansız mı bitti veya danesi mi az? Enerji kaynağı olarak tahıllara ulaşmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Yoksa dengesiz tahıl kullanımına bağlı olarak sürekli asidozis ve asidozise bağlı topallıklar  gibi besleme problemleri ile başınız dertte mi? Artık düşünmeyin. Ener-10 yanınızda…

Hayvan beslemede yaygın olarak kullanılan tahılların rumende parçalanma ve geçiş hızları farklı olduğundan dolayı yüksek miktarlarda kullanımı risklidir. Ener-10 ise farklı nişasta kaynaklarını ile formüle edilerek yüksek nişasta içerdiğinden dolayı daha dengeli bir besleme sağlar. Süt ve besi sığırcılığında verim performansı ve sağlık üzerine önemli katkılar sağlar. Ener-10 enerji konsantresi, tamamen tahıl kaynaklı yüksek nişasta içeriği sayesinde hayvanlarınızın ihtiyaç duyduğu enerjiyi eksiksiz olarak karşılar.

“ Doğru enerji kaynağınız…”

Nötr 10 | İşkembene Sağlık

Yüksek verimli hayvanlarınız için etkin bir işkembe tamponlayıcısına mı ihtiyacınız var? Bu iş için sadece sodyum bikarbonat kullanmak yetersiz mi kalıyor? Süt yağı ve süt veriminizde dalgalanmalar mı yaşıyorsunuz? Yoksa sürünüz asidoza bağlı problemler ile boğuşuyor mu?  Dert etmeyin Nötr-10 çözer…

Nötr10, içeriği Balıkesir Yem Sanayi Ar-ge tarafından titizlikle hazırlanmış özel bir işkembe tamponlayıcısıdır. Bu iş için sıklıkla kullanılan sodyum bikarbonata (soda) ilave olarak magnezyum oksit, potasyum karbonat ve canlı maya içermektedir. İşkembe pH’sının uzun süre 5.8 in altında seyretmesi ile subklinik rumen asidozisi (SARA) dediğimiz durum oluşur ve bu süt ve besi hayvanlarında kısa vadede verim düşüklüğüne, uzun vadede ise ayak problemlerine yol açar. Nötr-10, sodadan farklı olarak sodyum bikarbonatın etkinliğini artıran magnezyum oksit içerir ve işkembeyi daha uzun süre tamponlar, süt yağı düşüklüğü problemine karşı koruyucudur. Ayrıca yüksek sıcaklıklarda hayvanların terleme yolu ile kaybettiği potasyumu geri kazanmasına yardımcı olur. Yüksek oranda canlı maya (Saccharamyces Cereviase) içeriği ile asidoz ile bozulan işkembe florasının yeniden yapılanmasına fayda sağlar.

“İşkembene sağlık!…”

Robot 10 | Robotik Sağım Sistemleri İçin Yeni Nesil Süt Yemi

Yüksek bedeller ödeyip robotlu sağım sistemi kurdunuz. Fakat halen hayvanlarınızı robota girmeleri için müdahele mi ediyorsunuz? Sağım robotunun yemliğindeki tozlanma işletmenizi olumsuz mu etkiliyor? Robotta kullandığınız konsantre yem robota gelene kadar ufalanıp tıkanmalara mı yol açıyor? PMR – TMR dengesizliğinden dolayı verim ve kondisyon problemleri, düşük sağıma gitme sıklığı gibi sorunlar canınızı mı sıkıyor? Cevabınız “evet” ise çözüm sırrı Robot-10’da gizli…

Robotlu sağım sistemleri son derece pahalı ve teknolojik sistemlerdir. Başarılı olabilmeleri için doğru bir rasyon kurgusu gerektirir. Balıkesir Yem Sanayi Ar-ge, bu ihtiyaçları dikkate alarak geliştirdiği benzersiz ürünü Robot-10 ile robot sağım sistemlerinden maksimum fayda alarak yüksek verimi yakalamanıza yardımcı olur. Yüksek pelet kalitesi ve lezzetli yapısı ile hayvanlarınızın her daim robota gelmesini teşvik eder. İçerdiği kaliteli protein ve enerji kaynakları sayesinde daha dengeli bir besleme stratejisi ortaya koyup optimum beslemeyi sağlar.

“ Robotik sağım sistemleri için yeni nesil süt yemi!…”

Alış Dostum | Kuru Dönem Yemi

Doğum sonrası şekillenen metabolik hastalıklardan kurtulamıyor musunuz? Doğum felci, son atamama, mide dönmesi, meme iltihaplanması (mastitis), rahim iltihaplanması (metritis) gibi problemler işletmenizden eksik olmuyor mu? Yeni doğum yapan hayvanlarınızda pik verime çıkmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Yoksa siz hala kuru dönemden sağım dönemine süt yemi ile mi geçiş yapıyorsunuz? Alış Dostum ile geçiş dönemi sorun olmaktan çıkıyor.

Süt sığırlarında kuru dönemin son 3 haftasında süt yemi kullanımı yaygın olarak yapılan bir hatadır. Süt yemleri kuru dönemdeki süt sığırlarının ihtiyacından daha yüksek oranda kalsiyum, tuz ve protein içerir. Süt yemi ile sağım dönemine geçiş yapıldığı takdirde başta hipokalsemi (doğum felci) olmak üzere, mide dönmesi, mastitis, metritis gibi bir takım metabolik problemler meydana gelmektedir. Balıkesir Yem Sanayi Ar-ge olarak; süt sığırlarının bu dönemdeki ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılayıp, anyonik yapısı ile onları metabolik hastalıklara karşı koruyan,özel bir ürün olan Alış Dostum’u geliştirdik.

“Kuru dönemden sağım dönemine geçişte süt yemi kullanılmaz.

Bizden söylemesi!…”

Menü